Haberler

LPG’li Araçlar Her Yıl 300 Bin Ağaç Kurtarıyor

LPG’li Araçlar Her Yıl 300 Bin Ağaç Kurtarıyor
HABERİ PAYLAŞ
Eklenme tarihi : 11 06 2019

LPG’li Araçlar Her Yıl 300 Bin Ağaç Kurtarıyor

Günümüzdeki dizel araçların gerek çevre gerek insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerinden dolayı artık pek çok kullanıcı araçlarına LPG dönüşümü yaptırmaktadır. Yapılan araştırmaların verilerine göre ise LPG’li araçlar her yıl 300 bin ağaç kurtarıyor. BRC Türkiye CEO’su Kadir Örücü’nün açıklamalarına göre dizel araçların Dünya Sağlık Örgütü tarafından da çevreye zarar verdiği raporlanmış bir halde ortadadır.

Bu araçlardan havaya yayılan gazların Koah ve astım gibi solunum yolları hastalıklarına sebep olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca kalp ve damar hastalıkları gibi sorunları da arttırmaktadır. Dizelin hem insanlara hem de tabiata verdiği bu zararın farkına varan araç kullanıcıları ise LPG’li araçlara yönelmiş durumda. Artık günümüzde yaşanan pek çok doğa kirliliğinden ötürü, bireyler daha dikkatli ve sorumluluk sahibi olması gerekmekte.

Trafikte yer alan araçlar egzoz emisyonu yapmakta ve bu sebeple de çevreye zarar vermektedir. Bu zararın telafi edilebilmesi için de binlerce ağaç dikilmesi gerekmekte. Aslında düşününce LPG sistemini kullanan 6 milyon araç, neredeyse 3 milyon ton daha az emisyon gerçekleştiriyor. Bu durumda binlerce ağaç dikmişçesine çevresine katkı sağlamış olmaktadır.

Pek Çok Marka Dizel Motor Üretimini Durdurdu

Dünyanın önemli otomobil markaları arasında yer alan; Fiat, Jeep, Toyota, Nissan, Alfa Romeo, Honda, Maserati, Volvo ve Porsche gibi araçlar dizel üretimini durdurma kararı almaktadır. Her biri kendi kulvarında önde gelen büyük markalar olmalarına rağmen, dizel otomobil üretimini durdurmakta veya kısıtlamaktadır. En önemli sebebi ise doğaya verilen zarar olarak gösteriliyor. Bizim ülkemizde de dizel araçlar ile ilgili bir düzenlenme beklenirken, Avrupa ülkelerinin çoğunda dizelin kullanımının da yasaklandığını belirtmek gerek.

Türkiye’de dizel yakıt kullanan araç sahipleri ise maalesef havayı ne kadar kirlettiklerinin ve doğaya ne denli zarar verdiklerinin farkında değil. Sadece kendilerinin değil çocuklarının ve tüm sevdiklerinin de soluduğu bu temiz havayı kirlettiklerini göremiyorlar. Unutmayın ki LPG’li araçlar her yıl 300 bin ağaç kurtarıyor. Çünkü dizel araçların egzozlarından yayılan zehirli gazlar bütün toplumdaki sağlığı tehdit etmekte. En kötüsü de solunum yolu hastalıklarına sebep olmaktadır.

Tasarruf Zamanı
Aşağıdaki kutucuğa 100 km'de tükettiğiniz benzini litre cinsinden girip, BRC ile ne kadar tasarruf yapacağınızı görün ...
Benzin Gideri : 422 TL / 100 km LPG Gideri : 214 TL / 100 km Kazancınız : 208 TL / 100 km
Haber Arşivi
BRC Türkiye ile ilgili gelişmelerinden haberdar olmak için
Whatsapp