Haberler

Araca LPG Taktırmak ve Tüp Beyni ile İlgili Merak Edilenler

Araca LPG Taktırmak ve Tüp Beyni ile İlgili Merak Edilenler
HABERİ PAYLAŞ
Eklenme tarihi : 13 09 2023

Diğer fosil yakıt türlerine göre daha uygun fiyata sahip olan LPG son dönemlerde araçlarını sıklıkla kullanan kişiler için en iyi seçeneklerden birisi olmaktadır. Eğer sizler de bütçenizi desteklemek için tüp taktırma işlemini düşünüyorsanız o zaman aklınızdaki tüm sorular için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Neden LPG?

 

Halk arasında tüp gaz olarak bilinen LPG hem petrol çıkarılması esnasında hem de petrolün işlenmesi sırasında elde edilmektedir. LPG fiyatlarının benzin ve mazota göre daha uygun olması da kullanıcılarının ciddi oranda tasarruf etmelerini sağlamaktadır.

 

Bunun yanında lpg dönüşüm sistemlerindeki teknolojik ilerlemeler de daha fazla kişinin araçlarında LPG tercih etmesini sağlıyor. Gelişen teknoloji ile birlikte LPG sistemleri daha verimli bir halde çalışarak kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor.

 

Araç emisyonları, iklim değişikliğini etkileyen etkenlerden biri olarak kabul edilmektedir, ancak LPG, bünyesinde bulunan çevresel faydaları nedeniyle geniş çapta tanınmaktadır. Otogaz, benzinli bir araca kıyasla CO2 emisyonlarında %15'e varan bir azalma sağlarken, dizel motorun LPG yakıtlı eşdeğeri ile değiştirilmesiyle zararlı partiküllerin % 80'e kadarı azaltılır. Bir LPG deposunun doldurulması tamamen sızdırmaz bir işlemdir, bu nedenle yakıt ikmali sırasında çevreye de fayda sağlar.

Araçlara Tüp Nasıl Takılır?

 

Tüp taktırma işleminde aracın herhangi bir aksamına zarar verme söz konusu olmamaktadır. Bu sebeple de kablolar kesilmeden soketler aracılığı ile montaj işlemi gerçekleşir.

 

LPG kiti içerisinde yer alan brc tüp beyni ise aracınızın benzin ile çalışma değerlerini hafızasına kaydederek, lpg kullanımında bu verilerden yararlanır. Bu özelliği sayesinde de lpg kullanımı ile benzin kullanımı arasında fark olmamaktadır.

 

LPG kitinin montaj işlemi gerçekleştikten sonra ise kalibrasyon işlemleri yapılır. Bu işlem sayesinde kit ile birlikte takılan brc tüp beyni LPG enjektörlerine aracın orijinalindeki özelliklerde sinyal göndererek LPG tüketimini ayarlar.

 

Aracınıza tüp taktırmayı düşünüyorsanız alanında uzman bir ekiple çalışmanız gerekmektedir. Bu sayede amacınıza uygun verimlilik elde ederken aracınızda herhangi bir güvenlik problemi de söz konusu olmayacaktır.

Tüp Taktırma Hizmeti

 

LPG kullanımının ülkemizde hızlı bir şekilde artması çeşitli alternatifleri ortaya çıkarmıştır. Ancak aracınızda tüp taktırma işlemini ciddiye almalı ve servisini seçerken titiz davranmalısınız. Aksi halde piyasada ki en iyi LPG dönüşüm kitini tercih etseniz dahi uygulama başarısız olacağı için hem aracınızdan istediğiniz verimi alamazsınız hem de güvenlik sorunları ortaya çıkabilir.

 

Tüp taktırma hizmeti seçerken üzerinde durmanız gereken en önemli konu ise hizmet sağlayıcınızda görev alan kişilerinin LPG dönüşümü üzerine olan uzmanlıklarıdır. Bunu anlamak için sahip oldukları sertifikalardan yardım alabilir veya birebir görüşme gerçekleştirebilirsiniz. Bunun yanında sizden talep edilen tüp taktırma işlemi ücreti de sizlere fikir vermektedir.

Tüp Beyni Nedir?

 

LPG sistemlerinin her geçen gün daha fazla gelişmesini sağlayan ana parça halk arasında tüp beyni olarak bilinen ECU (Elektronik Kontrol Ünitesi) olmaktadır. Yaklaşık olarak araba teyiplerinin yarı büyüklüğüne sahip olan bu üniteler aracınızın motor bölümüne monte edilmektedir. Brc tüp beyni içerisinde mikroişlemciler yer almaktadır. Özel bir yazılıma sahip olan bu işlemciler motorunuzun ihtiyacı olan yakıt miktarını ayarlayarak LPG’nin tam zamanında ve gerektiği kadar motora aktarılmasını sağlar.

 

Brc tüp beyni sayesinde sistem üzerinden gelen sinyaller işlenerek, aracın yakıt sarfiyatının değişken hava ve trafik koşullarına uygun olarak ayarlanması sağlanır. Tüm bu işlemleri saniyenin 1/1000’lik zamanında yapan brc tüp beyni sahip olduğu özellikler bakımından öne çıkmaktadır. Bu özellikler ise şunlardır;

 

  • Hızlanmada yakıt zenginleştirme ayarı,
  • Otomatik kalibrasyon,
  • Extra enjeksiyon ayarı,
  • Grup enjeksiyonlu araçlarda bilgi ve deneyimi
  • Enjeksiyon karışım ayarı,

Araca LPG Taktırma Konusu

 

LPG dönüşümü için kullanılan kitin ve yapılan işçiliğin kalitesi, hassas-ince ayar sonrasında motorun zarar görme riski yoktur. Motorun kullanımın ömrünü belirleyen asıl etmen aracın kullanım koşulları ve bakımlarının zamanında ve olması gerektiği gibi yapılıp yapılmadığıdır. LPG kullanımının bir çok avantajı vardır. Maliyetlerin düşmesinin yanı sıra araç motoru içinde faydalıdır. LPG, daha temiz yanan bir yakıt olduğundan ve motor bileşenlerinin daha az aşınmasına neden olacağından, motorunuz için benzin veya dizelden tartışmasız daha iyidir. LPG muhtemelen motorunuza zarar vermek yerine ömrünü uzatacak ve bakım faturalarını azaltacaktır.

 

LPG Kullanımı Yaygınlaşıyor

 

Birçok aracın yakıt türü olarak benzin yakıtı ve günümüzde elektrik kullanılmakla birlikte fabrika çıkışı LPG’li olan araç modelleri de bulunmaktadır. Buna bağlı olarak LPG kullanımının araç üzerine herhangi bir olumsuz etkisi bulunmamaktadır.

 

Araçta LPG Deposunun Bulunması

 

LPG tankı benzin deposuna göre daha sağlamdır. Ayrıca multivalf üzerinde güvenlik emniyet valfleri bulunmaktadır. Ortalama 3-4 mm sac malzemeden üretilmiştir ve olası trafik kazalarında zarar görmez. Arkadan çarpmalarda yolcu kabini için ilave bir kalkan vazifesi görür.  

Tüp Taktırma Maliyetli mi?

 

Piyasada birbirinden farklı markalarda LPG kitleri bulunmaktadır. Bu sebeple de tüp taktırma maliyetleri farklılık göstermektedir. Bunun yanında araçların motorlarının farklı özelliklerde olmaları ve farklı gereksinimleri bulunması sebebiyle de ücretler farklılık gösterebilmektedir. Bunun yanında verilen hizmetin kalitesi de fiyat üzerinde etkili olacaktır.

 

Tüp taktırma maliyetlerinin yanı sıra aracın yeniden araç muayenesine götürülmesi, egzos emisyon ölçümlerinin yapılması ve ruhsata işlenmesi de ayrıca maliyet oluşturmaktadır.

 

LPG Kuru Yakıt Olduğu için Yağlama Yapar mı?

 

Hem LPG’nin hem de benzinin motorda çalışma prensibi aynı olmaktadır. Bu sebeple de her iki yakıtta pistonlara gaz halinde püskürtülür ve anında yakılarak yok edilir. Motorun yağlanması için ise motor yağı kullanılmaktadır.

LPG Motor Sıcaklığını Yükseltir mi?

 

LPG’li çalışmada motorda silindir içerisinde yanma sıcaklığı benzine göre daha düşüktür. Ancak yanma süresi benzine göre daha uzundur. Yanma süresinin benzin ile aynı olması adına ECU içerisinde yeni stratejiler geliştirilmiştir.

Aracına LPG Taktıran Kişi Kaç Gün İçerisinde Bildirmesi Gerekir?

 

Tüp taktırma işleminden sonra 1 ay içerisinde bildiriminin yapılması gerekmektedir. Bunun içinde egzos emisyon ölçümleri ve araç muayeneinin yaptırılarak ruhsata işlenmesi gerekmektedir. Ayrıca trafik sigortasına ve varsa kaskoya da değişikliğin bildirilmesi gerekir.

 

LPG ECU Arıza Sebepleri Nelerdir?

 

LPG ECU ve üzerindeki soketler IP-54 sızdırmazlık standardına sahiptir. Suya ve yüksek sıcaklığa karşı dayanıklıdır. Ancak bazı durumlar risk oluşturmaktadır. Brc tüp beyni arıza sebeplerinin başında motorun bilinçsiz bir şekilde basınçlı su ile yıkanması gelir. Bu nedenle LPG dönüşümü yapılmış araçların motor temizliği, özel solüsyonlar veya temizleme spreyleri ile yapılmalıdır.

 

Tasarruf Zamanı
Aşağıdaki kutucuğa 100 km'de tükettiğiniz benzini litre cinsinden girip, BRC ile ne kadar tasarruf yapacağınızı görün ...
Benzin Gideri : 436 TL / 100 km LPG Gideri : 225 TL / 100 km Kazancınız : 211 TL / 100 km
Haber Arşivi
BRC Türkiye ile ilgili gelişmelerinden haberdar olmak için
Whatsapp