Haberler

LPG SEKTÖRÜ 3 MİLYAR KİŞİYE ENERJİ GÖTÜRÜYOR

LPG SEKTÖRÜ 3 MİLYAR KİŞİYE ENERJİ GÖTÜRÜYOR
HABERİ PAYLAŞ
Eklenme tarihi : 27 12 2018

Merkezi Paris’te bulunan Dünya LPG Birliği’nin (World LPG Association) Kolombiya’nın Cartagena kentinde geçen hafta düzenlediği “Latin Amerika Bölgesel Zirvesi”nde, aralarında LPG sektöründe küresel ve yerel trendler, regülasyonlar ve inovasyonun da bulunduğu birçok konu ele alındı.

Bolivya, Ekvator, Peru ve Kolombiya’yı içine alan Andean bölgesinden katılımcıların yanı sıra Amerika ve Avrupa’dan da pek çok delegenin katıldığı zirvede, Türkiye otogaz pazarının tartışıldığı özel bir oturum da düzenlendi. 30 ülkeden, 300’den fazla uzmanın katıldığı otogaz oturumunun açılış konuşmasında dünya LPG pazarının dinamikleri hakkında bilgi veren Yağız Eyüboğlu, 300 milyar dolarlık büyüklüğe sahip olan LPG sektörünün 3 milyar kişiye enerji götürdüğünü, bu sayının her geçen gün arttığını kaydetti.

Sektörün dünya çapında 2 milyondan fazla kişiye doğrudan istihdam sağladığım aktaran Eyüboğlu, dünyada en çok tercih edilen alternatif yakıt olan LPG’nin tüketiminin diğer enerji türlerine kıyasla daha hızlı büyüdüğünü dile getirdi. Avrupa Birliği’nin (AB) iklim değişikliği ile mücadele planı kapsamında kara yollarında kullanılan LPG miktarım 2020 yılma kadar mevcut seviyesinin üç katma çıkarmayı hedeflediğini vurgulayan Eyüboğlu, Türkiye’nin bu alanda öncü bir rol üslendiğinin altını çizdi.

Türkiye LPG sektörü mevcut altyapısının, düzenleyici kurumları, olgunlaşmış pazar dinamikleri, rekabetçi markalan, inovasyona verdiği önem ve en önemlisi müşteri odaklı yaklaşımlarıyla birçok ülkeye örnek olduğuna dikkati çeken Eyüboğlu, “Bugün Türkiye’de tüketiciler tarafından en çok tercih edilen araç yakıtı haline gelen otogaz, her 100 araçtan 42’sinde kullanılıyor. 

Çevreci olmasının yarımda önemli bir yakıt ekonomisi sağlıyor. Bu nedenle, sadece Türkiye’de değil, dünyanın pek çok ülkesinde teşvik ediliyor” ifadelerini kullandı. – “Türkiye’de 10 bini aşkın otogaz istasyonu var” Eyüboğlu, dünyadaki birçok ülkede otogazlı araçların kullanımım özendirecek ek şerit tahsisi, taşıt vergisinde indirim, kit fiyatında destek gibi özendirici uygulamaların yapıldığını, yakın gelecekte bu alandaki uygulamaların tüm dünyaya yaygınlaşacağım ve Latin Amerika ülkelerinde de devreye gireceğini umduğunu belirtti.

Zirvede Kolombiya Enerji ve Madencilik Bakanı Amilkar Acosta Medina ile ikili bir görüşme gerçekleştirdiğini aktaran Eyüboğlu, Türkiye örneğini sundukları her platformda ülkenin büyük ilgi gördüğünü kaydetti. Eyüboğlu, ürün kalitesi, ekonomikliği, performansı, çevreciliği, yaygınlığı ve müşteri odaklılığı ile LPG’nin hem Türkiye’de, hem de dünyanın farklı coğrafyalarında öne çıktığını, Türkiye pazarında elde edilen bu deneyimin hem kamu, hem de iş dünyası seviyesinde Kolombiya’da paylaşıldığını dile getirdi.

Türkiye’de 10 bini aşkın otogaz istasyon bulunduğunu, böylelikle ülkenin her yerinde tüketicilerin ürüne kolaylıkla ulaşabildiğinin altım çizen Eyüboğlu’nun açıklamada şu ifadelerine de yer verildi: “İstasyon yaygınlığının yanı sıra dönüşüm merkezleriyle de Türkiye dikkat çekiyor. Bir kamu kuruluşu olan TSE tarafından belgelendirilmiş, son derece uzman ve deneyimli bir dönüşüm ağına sahibiz.

Bir çok araç üreticisi otogazlı sıfır kilometre araç seçeneğini galerilerinde sunuyor. Dağıtıcılar tarafinda, özellikle Aygaz olarak otogazın algısının yükseltilmesi için bilinçlendirme ve reklam kampanyalan düzenliyor, bu alana büyük yatırım yapıyoruz.

Memnuniyetle ifade etmeliyim ki, bugün lüks araç sınıfları da dahil olmak üzere pek çok tüketici güvenle otogaz kullanıyor.” • İkili görüşmede Türkiye otogaz pazarının işleyişi konusunda bilgi alan Kolombiya Enerji ve Madencilik Bakanı Amilkar Acosta Medina da Türkiye’nin otogaz alanında oluşturduğu ivmenin dikkat çekici olduğunu belirterek, “Tekerleği yeniden icat etmeye gerek yok. Başarılı ülkelerin ortaya koydukları örneği takip etmek gerekiyor” dedi.

Haber Arşivi
BRC Türkiye ile ilgili gelişmelerinden haberdar olmak için
Whatsapp