Haberler

Sıralı Sistem LPG Regülatörleri Arızaları Hakkındaki Tüm Bilgiler

Sıralı Sistem LPG Regülatörleri Arızaları Hakkındaki Tüm Bilgiler
HABERİ PAYLAŞ
Eklenme tarihi : 13 09 2023

LPG sistemlerinin sahip olduğu en büyük özelliklerden birisi LPG’nin motora ne zaman ve hangi miktarla iletilmesini düzenleyen Brc tüp beyni olmaktadır. Tüm otogaz sistemlerinde yer alan bu özellik, otogaz sisteminin türüne göre ek özellikler barındırabilmektedir. Brc tüp beyni meydana gelen arızaların ise sistemlerin farklılığına göre farklı belirtileri bulunmaktadır. Ancak bu belirtilerin bir kısmı tüm otogaz sistemlerinde yaşanılan beyin arızalarında kendisini göstermektedir.

LPG Beyin Arızasında Ortaya Çıkan Belirtiler Nelerdir?

Sıralı LPG dönüşüm sistemlerinde ortaya çıkan beyin arızasında birçok farklı belirti görülmektedir. Bu belirtilerin nasıl tespit edilmesi gerektiğinin bilinmesi ise arızanın tespitinin doğru bir şekilde yapılmasını sağlamaktadır.

Aracın Uzun Süreli Parktan Sonra Zor Çalışması

LPG dönüşüm işlemleri yapılmış araçlarda görülen BRC tüp beyni arızalarında araç kullanıcılarının karşılaştıkları en sık problem sabahları ya da uzun süreli parklardan sonra arabaların geç çalışmasıdır. Arızanın en sık görülen belirtisi olmasının yanı sıra araç sahiplerinin de en kolay anlayabildikleri belirti olmaktadır.

Bu belirtinin anlaşılması için yapılması gereken ise LPG beyin üzerinde yer alan map ya da vakum adıyla anılan ince bir hortum bulunmaktadır. Bu hortum yerinden çıkartılması gerekir. Daha sonrasında araç tek marş ile kolaylıkla çalışıyor ise o zaman LPG beyni diyaframının yırtıldığı anlamını taşımaktadır.

Regülatör diyafram hortumunun yırtılması durumunda ise diyaframın ya da regülatörün tamamen değiştirilmesi gerekir. Ancak belirttiğimiz yöntemi uygulamanıza rağmen motorun çalışmasında hala zorlanma varsa o zaman LPG enjektör arızasının dikkate alınması gerekir.

LPG sistemi olan araçlarda yedek su deposu ve radyatöre gaz karışması sık rastlanılan sorunlardan bir diğeridir. Eğer aracın yedek su deposuna gaz karışması söz konusu ise o zaman regülatör içerisinde yer alan su haznesi  bölümünün diyaframında bir arıza olduğu anlamına gelmektedir. Bu arızanın tespit edilmesi için ise yedek su deposunun kapağının açılarak içerisinde kabarcıklar ve  gaz kokusunun olup olmadığını kontrol etmek yeterli olacaktır.

LPG’li araçlarda yaşanılan bu sorun bazı araçlarda hararetin yükselmesine neden olurken, performansın ise düşmesine neden olmaktadır. Ancak sebep olduğu arızalar içerisinde en önemlisi zaman içerisinde silindir kapak contasının yanmasına neden olmasıdır. Bu sebeple de araç sahiplerinin böyle bir arızadan şüphelenmeleri durumunda ya da yılda en az 1 kez yedek su deposunun kapağının açılmasının ve gerekli kontrollerin yapılması gerekmektedir. Bu sayede araçta sebep olabilecek yüksek maliyetli arızalar önlenmiş olur.

LPG Beyni Basınç hatası Sebebiyle Gaz yememe, Rölantide Dalgalanma ve Stop Etme

Zaman içerisinde kullanıma bağlı olarak basınç contasında ve diyaframda sertleşmeler ve yırtılmalar meydana gelmektedir. Yaşanılan bu sorunlar regülatörün enjektöre gönderdiği gaz basıncı seviyelerinde değişiklik yaşanmasına neden olur. Araçta yaşanılan bu basınç dengesizlikleri ise öncelikle aracın gazla giderken benzine geçmesine neden olur. Ayrıca yakıt sarfiyatının artmasına ve rölantide dalgalanmaların yaşanması da söz konusu olacaktır. Tüm bunlar ise araçların performanslarının düşmesine neden olur.

Bu sorunların herhangi birinin yaşanması durumunda ise en kısa süre içerisinde BRC yetkili servisine gidilerek araçların bilgisayara bağlatılması gerekir. Bu sayede herhangi bir basınç hatasının bulunup bulunmadığı kolaylıkla anlaşılabilir. Birçok araç için basınç seviyesi  1,10 ile 1,20 bar arasında olmaktadır. Bu değerlerden daha düşük değerler ise düşük basıncı ifade etmektedir. Bunun yanında basınç düşüklüğü söz konusu olduğunda her zaman LPG beyni arızasının akıllara gelmesine gerek yoktur. Çünkü mevsimlere bağlı sıcaklık değişimleri de basıncın dalgalanmasına neden olabilir.

LPG Regülatörü Su Kaçağı

Hem sıralı hem de karbüratörlü LPG sistemlerinde özellikle kış aylarında görülen LPG regülatör su kaçağı problemini beyin üzerinde yer alan dirsekleri değiştirerek kolaylıkla giderebilirsiniz. Bu problemin giderilmesi için LPG yetkili servisinden hizmet almanız gerekir. Bu sorunda yaşanılan en büyük problem ise birçok yetkili servisin LPG regülatör dirsekleri yerine tamamen regülatörü değiştirmeye gitmesidir. Ancak BRC marka olan sistemlerde dirsekler yedek parça olarak üretilir ve bu sebeple de sadece dirseklerin değiştirilmesi sağlanabilir. Markanın bu özelliği ise araç sahiplerinin daha az maliyet ile araçlarını tamir ettirmelerini  sağlar.

Sıralı Sistem Regülatörü Neden Donar?

LPG sistemi kullanan araç sahiplerinin merak ettiği konulardan birisi de regülatörün neden donduğu konusu olmaktadır. Bunun sebebi LPG regülatörünün diyaframında meydana gelen çatlak ya da yırtılmalardır. Bu durum gerçekleştirdiğinde motor suyuna bir miktar gaz karışır. Bu sebeple de beyin içerisinde suyun devridaim olması engellenir. Bunun yanında regülatörü ve gelen gazın soğukluğun      -40 derece olması da LPG beyninin donmasına sebebiyet verir.

Regülatörün donanmasının bir diğer sebebi de motorun silindir kapak contası yanık veya bu kapağın çatlak olmasıdır. Motorun kompresörünün suya baskı yaparak su da devir daiminin kesilmesine sebep olmasıdır. Bu durumda regülatöre su gitmesini engeller ve beyinde donma meydana gelir.

Sıralı sistem regülatörünün donmasına sebep olabilecek bir diğer problem ise motor su hortum ve kelepçelerinde meydana gelen çatlamalar ya da kelepçelerin gevşekliğidir. Bu durum motor suyunun hava yaparak regülatör içerisinde hava boşluğunun oluşmasına ve su akışının sağlanmasına neden olur. Bu sebeple de regülatör donar. Eğer motor suyu eksik olursa regülatörler yeteri kadar su gitmediği için de beyin donması yaşanabilir.

Son olarak motorda  termostat takılı değil ya da arızalı ise su motorda hapsedilmediği için özellikle çok soğuk havalarda beyin donması yaşanabilir. Bu durum sıralı sistemlerden ziyade karbüratörlü sistemlerde daha sık görülmektedir.

LPG Regülatör Beyin Tamiri Nasıl Yapılır ve Avantajları Nelerdir?

LPG’li araç sahiplerinin en çok yüz yüze kaldığı problemlerden birisi yukarıda belirttiğimiz arızaları yaşadıklarından ustaların yedek parça bulunmuyor ya da yedek parça kullanılsa dahi yeterince performans sağlanamıyor gibi gerçeği yansıtmayan bahaneler ile regülatör sistemlerinin komple değiştirmesini önermesidir. Bu durum servislerin mali kazanç sağlamaları için sıklıkla tercih edilmektedir. Ancak söz konusu. BRC markası olduğunda regülatör sistemler içerisinde yer alan tüm parçaların yedekleri piyasada yer almaktadır ve kullanıldıklarında ilk günkü performansı gösterirler. Diğer bir yandan ithal BRC markası yerine yerli regülatör sistemi kullanmak doğal olarak LPG dönüşüm sisteminin performansını olumsuz olarak etkileyecektir.

Yetkisi bulunmayan ustaların sergilemiş olduğu bu davranıştan dolayı ülkemizde binlerce LPG regülatör beyni çalışır halde olmasına rağmen hurdaya gitmektedir. Diğer yandan araç sahipleri tamir için daha yüksek ücret ödemek zorunda bırakılmalıdır. Daha fazla kâr getirdiği için yedek parça değişimi yerine, regülatör sisteminin tamamen değiştirilmesinin önerilmesi araç sahipleri için hem zaman hem de maliyet açısından zarara neden olmaktadır. Bu sebeple de regülatör arızası söz konusu olduğunda BRC yetkili servislerinden hizmet alınması önerilir.

Tasarruf Zamanı
Aşağıdaki kutucuğa 100 km'de tükettiğiniz benzini litre cinsinden girip, BRC ile ne kadar tasarruf yapacağınızı görün ...
Benzin Gideri : 436 TL / 100 km LPG Gideri : 225 TL / 100 km Kazancınız : 211 TL / 100 km
Haber Arşivi
BRC Türkiye ile ilgili gelişmelerinden haberdar olmak için
Whatsapp