Haberler

Avrupa'da Dizel Yaptırımları Artıyor

Avrupa'da Dizel Yaptırımları Artıyor
HABERİ PAYLAŞ
Eklenme tarihi : 21 03 2019

Dizel araçlar yüksek miktarda hava kirliliğine neden oluyor. Dizel araçların yaygın olarak kullanıldığı Avrupa ülkelerinde dizel araçlara kısıtlama getirilirken LPG'li ve elektrikli araçlara teşvikler uygulanıyor. Dev ekonomik güce sahip Çin, Almanya, İngiltere, Fransa, Hindistan, Norveç, Avustralya, Japonya gibi ülkelerde dizel araçlar kademeli olarak yasaklanacak.

2030 yılına kadar dizel araçlar kademeli olarak üretimden kalkacak. Dünyanın en büyük otomotiv üreticileri dizel araçların yasaklanması konusuna destek veriyor. Bu yasak sadece dizel araçlarla sınırlı kalmayacak. 2050 yılına kadar benzinli araçların da satışının yasaklanması planlanıyor. Yeni nesil otomobiller çevre dostu olarak kabul edilen LPG ve elektrikli olarak üretilecek.

Dizel araçların yasaklanmasına ilişkin ciddi bir adım İtalya'nın Milano kentinden geldi. Yaklaşık 5-6 yıldır tartışılan dizel araçların trafiğe çıkmasının yasaklanması 25 Mart 2019 yılında alınan bir kararla yürürlüğe girdi. Milano Belediye Başkanı aldığı kararla dizel araçların Milano kentine girişini yasakladı.

Tarihi ve kültürel zenginlikleriyle ön plana çıkan Milano şehrinde hava kirliliği insan sağlığını ve tarihi dokuyu tehdit etmeye başlayınca Dizel Euro 0, 1, 2, 3, Benzin Euro 0 yakıtı kullanan otomobiller ile 2 zamanlı Euro 0 yakıtı kullanan motosikletler kente giriş yapamayacak.

Milano Belediye Başkanı tarafından alınan kararla şehre giriş yapabilen araçlar;

  • İnsan taşımacılığında kullanılan araçlar,
  • Euro 5 ve 6 benzin kullanan araçlar,
  • LPG, Metan, Çift yakıt, hibrid ve elektrikli araçlar,
  • Günlük marketlere taşınan araçlar,
  • 2 zamanlı Euro 5 ve 4 zamanlı Euro 4-5 motosikletler,
  • LPG'li motosikletler

25 Şubat 2019 tarihinde alınan bu karardan sonra ikinci aşama olarak 1 Ekim 2019'da Dizel Euro 4 araçlar da tamamen yasaklanacak. Euro 4 ve Euro 6 benzin kullanan araçların şehre girişi ise 2025'te yasaklanacak.

İtalya Milano Şehri Belediye yönetiminin aldığı bu kararla kent merkezinde bulunan tarihi binalar ve heykeller koruma altına alınmış olacak.

Çevreyi ve yeşili korumaya yönelik bu tip adımların önümüzdeki günlerde çeşitli bölgelerde artarak süreceğini düşünüyoruz. Çevre dostu LPG teknolojisini şimdi çok daha uygun fiyatlarla tanıyabilmek için ürünlerimizi inceleyebilirsiniz.

 

Haber Arşivi
BRC Türkiye ile ilgili gelişmelerinden haberdar olmak için
Whatsapp