Lpg Dönüşümü

Lpg Dönüşümü

Lpg Dönüşümü

LPG Dönüşümü Hakkında Merak Edilenler

Dünya çapında artan benzin fiyatları ve petrol kaynaklarının yavaş yavaş tükenmeye başlaması ile birlikte Ar-Ge çalışmaları alternatif yakıtlar üzerine yoğunlaşmıştır. Belirli bir mesafeyi daha ucuza gitmenin yolları aranmıştır. Tüm bu arayışlar içinde en başta LPG, daha sonra teknolojinin gelişmesiyle CNG ve LNG karşımıza güçlü bir alternatif yakıt olarak çıkmıştır. Günümüzde ise en ucuz şekilde ulaşım sağlamanın yolları arasında LPG dönüşümü öne çıkıyor.

Aşağıda LPG dönüşümü hakkında verilen detaylı bilgileri inceleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz.

LPG Dönüşümü Nedir ve Nasıl Yapılır?

Otomotiv sektöründeki arayışlar sıvılaştırılmış petrol gazı (LPG)’nin araçlarda alternatif yakıt olarak kullanımını gündeme getirmiştir.

LPG dönüşümü nedir? Benzinli araçlarda mevcut sistemde herhangi bir değişiklik yapmadan ek bir sistemle kullanımı sağlanan sıvılaştırılmış petrol gazı (LPG), diğer yakıtlara kıyasla daha güvenli ve çevre dostudur.

Peki, LPG nedir?

Türkiye’de daha çok mutfaklarla birlikte, ısınma, aydınlatma ve sanayimizin bir çok kesimlerinde kullanılan, dünyada havalandırma cihazlarının çalıştırılmasında, petrol kuyuları sondaj donanımlarına güç elde edilmesinde karşımıza çıkan LPG; Propan ve Bütan’ ın belli oranlardaki karışımından oluşan ve Liquefied Petroleum Gases kelimelerinin baş harfleri ile ifade edilen sıvılaştırılmış bir petrol gazıdır.

Lpg Dönüşüm Ürünleri

LPG Dönüşüm Ekipmanları Nasıl Seçilmelidir?

Sıralı sistem dönüşüm kitlerinde egzoz gazları içerisindeki oksijen miktarı ölçülerek, elektronik kumanda ünitesi yardımı ile yakıt miktarı regülatör ve ECU tarafından düzenlenebilmektedir.

Lpg Dönüşümleri Kimler Tarafından Yapılmalıdır?

LPG Dönüşümü yapılırken aracın orijinal parçalarına müdahale edilmez. Orijinal parçaların yerleri değiştirilmez ve kablo kesilmez. Elektrik bağlantıları soketler vasıtası ile yapılır. LPG Dönüşümü sonrası araç teslim edilmeden önce gaz kaçak kontrolleri yapılır. Tüm kontroller tamamlandıktan sonra araç teslim edilir. LPG dönüşümü sonrası motorda kirletici egzoz gazları emisyonu önemli ölçüde azalır. Dolayısıyla LPG dönüşümü çevre sağlığı içinde önem taşımaktadır. Araçların LPG dönüşümü çevreyi önemseyen ülkeler tarafından desteklenmektedir.

LPG Kullanım Alanları

Kolay bulunması, teknoloji ve endüstrideki ilerlemeler, ekonomik ve ekolojik zorluklar, tüm dünyada ve Türkiye’ de LPG’nin otomotiv sektöründeki kullanımının hızla gelişmesinin zemini hazırlamıştır. Ayrıca LPG sanayide, özellikle proseslerde, konut ve villalarda ısınma amaçlı kullanımının yanında, son yıllarda ‘OTOGAZ’ olarak adlandırılan otomobillerde alternatif yakıt olarak kullanılmıştır.

Lpg Dönüşümü Nedir

Taşıtlarda Kullanımı;

 • Otomobil
 • Forklift

LPG Dönüşümünün Avantajları

Çok sayıda avantajı olan LPG dönüşümü, sunmuş olduğumuz hizmet aracılığıyla sizlere ulaşıyor. Avantajlı şekilde ulaşım sağlamak, taşıt kullanmak için direkt olarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Dönüşüm ile elde edeceğiniz avantajlar aşağıdaki gibidir;

 • LPG ile tahrik edilen araçlarda iyi bir montaj ve uygun bir ayarlama ile benzinli araçlara oranla oldukça düşük egzoz gazı emisyon değerlerine ulaşılması, kurşun içermemesi egzoz gazı emisyonlarından CO’ de %70, HC’de %40 oranında azalma sağlaması.
 • Bu yakıtın seçilmesinin en önemli nedeni benzine göre ekonomik olması, Benzinli araçlara göre elde edeceğiniz tasarruf birim fiyatta %40 ile %45 arasında değişmektedir.
 • Ateşleme bujisinin ömrü, LPG kullanmanız halinde artacaktır.
 • Motor yağı ömrü uzar.
 • Motor vuruntu direnci artar.
 • LPG’nin benzine oranla daha yüksek oktan sayısına sahip olması nedeni ile motorlarda sıkıştırma oranı arttırılarak motor verimi ve gücünü arttırmak mümkündür.

Yukarıda verilen avantajları elde etmeniz için LPG dönüşümünü talep etmeniz yeterli olacaktır. Bunun için öncelikle aracınızın kontrolü yapılır. Sonrasında sunmuş olduğumuz ürünler arasından aracınıza uygun olan dönüşüm kitinin modeli tespit edilir ve LPG dönüşümü profesyonel bir şekilde aracınıza uygulanacaktır.

Güvenli bir şekilde dönüşüm gerçekleştirilere, araç kullanımının uygun hale gelmesi sağlanacaktır.

 LPG Hizmetimiz

Kaliteli ve güvenli LPG ürünlerinin sizlere ulaşmasını sağlıyoruz. Aşağıda verilen seçenekler arasından ürün seçiminin yapılmasının mümkün olduğunu söyleyebiliriz.

 • Sıralı Sequent 32  LPG Kiti
 • Sıralı Plug and Drive LPG Kiti
 • LDI LPG Kiti
 • Karbüratörlü LPG Kiti
 • SDI LPG Kiti
 • Sıralı Plug and Drive CNG Kiti

En uygun fiyatlı LPG dönüşümü hizmeti sayesinde avantajlı şekilde aracınızın LPG dönüşümünü yaptırabilirsiniz. Hizmet almak için sunduğumuz iletişim numaraları üzerinden, yetkili kişiler ile iletişim kurarak daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

BRC Türkiye ile ilgili gelişmelerinden haberdar olmak için
Whatsapp